fbpx

O nas


„Nad jeziorem” to miejsce ukryte i rodzinne. Restauracja położona jest w Józefowie zaledwie 20 km od centrum Warszawy, nad samym brzegiem jeziora „Łacha”, w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego „Wyspy Zawadowskie”.

Historia samego budynku, w którym dzisiaj mieści się restauracja to część historii naszej rodziny. Zbudował go mój dziadek lekarz i wielki miłośnik Zakopanego. Przeprowadził się z Warszawy do Józefowa, zauroczony piękną przyrodą i panującym tutaj unikalnym mikroklimatem. Słusznie twierdził, że otoczenie sosen i wiślanych piasków wspaniale wpływa na samopoczucie oraz drogi oddechowe człowieka. Z Zakopanego sprowadził ekipę górali, którzy z kamienia i drewna zbudowali dla niego mały domek z kaflowym piecem, kominkiem i dużym tarasem wychodzącym na jezioro. W tym domu dzisiaj (nieco przerobionym i zmodernizowanym) mieści się winiarnia i restauracja a taras to ulubione miejsce spotkań naszych gości.

„Nad jeziorem” to miejsce gdzie czas płynie wolnej a rzeczy dzieją się naturalnie. Wszystko zaczęło się 12 lat temu kiedy absolutnie zakochani w naszej okolicy chcieliśmy się nią podzielić i stworzyć miejsce spotkań dla rodziny, znajomych i sąsiadów. Natura i piękna przyroda były dla nas inspiracją przy tworzeniu restauracji. Od początku ideą naszego miejsca była zdrowa i autentyczna kuchnia w pięknych okolicznościach przyrody i lokalnym charakterze.

Karta menu restauracji zmienia się w raz z porą roku i widokiem za oknem winiarni. Tu wszystko musi do siebie pasować. Przygotowywane przez nas dania bazują na sprawdzonych lokalnych produktach lub tych regionalnych, które specjalnie sprowadzamy. Chociaż recepturę ulubionej przez naszych gości zupy cebulowej stworzył wiele lat temu mój tata dzisiaj nad jakością i smakiem dań czuwa Szefowa kuchni „Nad jeziorem” Maria Kobiałka. Maria bazując na swoim doświadczeniu łączy smaki w naturalny sposób, jej kuchnia pachnie świeżymi ziołami i smakuje tradycją w nowocześniejszej odsłonie. W każdym daniu najważniejszy jest produkt – certyfikowana wołowina z ekologicznych mazurskich gospodarstw, hodowane po sąsiedzku ryby, sery z Warmii, złotnicka świnka ale też greckie oliwki, włoskie szynki i oliwy.

Wina, które także rotują w karcie to nasz subiektywny wybór. Wiele winnic odwiedziliśmy osobiście, a wybierając wina kierujemy się nie tylko smakiem i jakością ale też historią rodziny zakorkowaną w butelce, w większości starając się wybrać pozycje z małych, ekologicznych winnic z ciekawą historią w tle. Piwa dostępne w naszej karcie również  są niebanalne gdyż pochodzą z małego rzemieślniczego browaru naszego sąsiada. Dla nie pijących alkoholu mamy żywą herbatę Kombuchę – prawdziwy eliksir zdrowia, naturalne soki i lemoniady a zimą domowe rozgrzewające napary i herbaty.

Niezależnie od pory roku „Nad jeziorem” to miejsce gdzie obowiązkowo można odpocząć. Wiosną siedząc wśród soczystej zieleni i kwitnących krzewów, latem słuchając rechoczących żab w jeziorze i śpiewających ptaków, jesienią z widokiem na wszystkie odcienie złotych liści i kolorowych wrzosów, a zimą przy kominku z książką i kubkiem rozgrzewającej herbaty z miodem i imbirem.

Do zobaczenia Nad jeziorem

Zapraszamy przez cały rok,

Ewa i Tomek Wińscy